Ailemin “kolunda altın bileziği olsun” bakış açısıyla kız meslek lisesine kayıt yaptırdım. Bu kararda annemin terzi olması da önemli bir faktör oldu. Alanımda lise, üniversite ve yüksek lisans eğitimlerimi tamamladım. 15 yıl sektörde çalıştım. Üniversitede moda tasarım bölümünde 2008 yılında öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladım. Öğrencilerime akademik bilgilerime sektör tecrübemi ekleyerek faydalı olmaya çalıştım. Akademik hayatım (öğrencilerim) bana bildiklerimi doğru sistem ve metot ile nasıl aktarmam gerektiğini öğrettiler. Tüm öğrencilerime eğitmenlik mesleğimin gelişmesine katkıda bulundukları için teşekkür ederim. Bu sayede mesleki bilgi ve becerimi öğrenciye doğru aktarabilme seviyesine ulaştım.

Profesyonel çalışma deneyimim ve akademisyenlik bilgimi bir araya getirip bu alanda akademi kurarak, sektöre donanımlı ve yetkinliği yüksek insan kaynağı oluşturmak istedim. Moda tasarım alanında 2019 Yılında yüz yüze eğitim merkezimizi eşim Selami Bottan’ ın desteği ile kurdum. Aynı zamanda, eşime kadın emeğini destekleyen ve yücelten duruşu için teşekkürlerimi iletmek isterim. Eğitimlerimizi Mayıs 2020’den sonra, uygulamalı derslerde Türkiye’ de bir ilke imza atarak, online platform üzerinden, ekibim ile birlikte gerçekleştirmeye başladık. Moda tasarım alanında ders çeşitliliğimizi çoğaltarak alanında uzman hocalarla eğitimlerimizi devam ettirmekteyiz.

Katılımcıların ders videolarını istedikleri zaman izleyebiliyor olmaları hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan öğrenme gerçekleşmektedir. Ayrıca öğrencilerin yaptıkları uygulamaları hoca ile bire bir kontrol edilmesi başarımızı yükseltmiştir.

 

Semiye Bottan